Každodenní káva nás probouzí
Kofein je nejspíše nejrozšířenější stimulant na světě. Jeho dlouhodobé užívání ve větším množství se potom stává drogou, která má psychoaktivní stimulační účinky. Tato známá, krystalická látka náleží do skupiny purinových, methylových derivátů xanthinu.
Kofein objevil německý chemik Ferdinand Runge v letech 1819. Pojmenoval tuto nově objevenou látku kofein, jako chemicky aktivní složku kávy.
· Kofein se také nachází v chemické sloučenině a nerozpustném komplexu guaraninu, který je obsažen v rostlině guarana.
· Nalezneme jej také v mateinu, který je obsažen v maté.
· A také v theinu, který obsahuje čaj.
· Kofein se v různém množství nachází také ve fazolích.
· Jeho výskyt je potvrzen v listech a plodech některých rostlin, kde slouží jako přirozený pesticid, který paralyzuje a zabíjí hmyz, jež se živí částmi rostlin.
Vaše ranní káva
V lidském organismu kofein působí jako stimulátor centrální nervové soustavy. Jeho potlačením lze dosáhnout dočasné únavy a bdělosti. Jedná se pravděpodobně o nejpopulárnější psychoaktivní látku na světě.
· Navíc má kofein diuretické účinky, to znamená, že je močopudným. To ovšem platí pouze u lidí, kteří nemají vyvinutou toleranci na kofein jeho častým užíváním. Naproti tomu u uživatelů, kteří pravidelně konzumují kofein, se vyvine tolerance k tomuto účinku.
Zajímavosti o kofeinu
· Čistý kofein má formu bílého, hebkého prášku, anebo lesklých jehliček s hořkou chutí.
· Derivát kofein se nachází v listech, semenech a plodech nejméně šedesáti tří a více rostlin. Mezi nejznámější patří kávová zrna, kakaové boby, cola ořechy, čajové lístky, lístky maté a guarana.
· Kofein se přidává do nealkoholických nápojů jako je Coca-Cola, Kofola a další.
· Podle výskytu nese kofein označení také jako tein, matein či guaranin.
· Nepatrná koncentrace kofeinu je pro plže smrtelným nervovým jedem. Kofein je tedy mitotický jed.
· Nejvyšší obsah kofeinu je u rostlin, které jsou olistěné, ale chybí jim mechanická ochrana.
Kofein je nejspíše nejrozšířenější stimulant na světě. Jeho dlouhodobé užívání ve větším množství se potom stává drogou, která má psychoaktivní stimulační účinky. Tato známá, krystalická látka náleží do skupiny purinových, methylových derivátů xanthinu. Kofein objevil německý chemik Ferdinand Runge v letech 1819. Pojmenoval tuto nově objevenou látku kofein, jako chemicky aktivní složku kávy. ·…