Základy orientace a chování na internetu

Základy orientace a chování na internetu

Mnoho lidí má za to, že na internetu je všude bezpečno a jediným klikem se dostanou pryč z nebezpečí, které poté by mohlo ohrozit jejich počítače.
Odpověď je však jiná.
ransomware
Už samotným základem orientace na internetu a stránkách je pár pravidel, která by se daly sesumírovat do těchto bodů –
·         Nevyužívejte servery bez zabezpečené adresy ( https://) k finančním službám či jakýmkoliv jiným operacím s citlivými údaji.
·         Nenavštěvujte stránky, které využívají pop-up oken bez reklamních sdělení (mnoho takových oken má totiž tendenci se minimalizovat, zmizet mimo viditelnou část obrazovky a zatěžovat RAM paměť.)
·         Ověřujte si pravost stránek (mnoho stránek je vytvořeno k účelům kradení citlivých údajů – finance apod., rozeznat se dají tím, že mývají odlišné názvy od oficiálních stránek a nebo jinou příponu. (Např. pay.pal.org místo paypal.com)
·         Ověřujte si pravost a relevanci příchozích e-mailů, zda jsou opravdu od pravých adresátů
·         Vyhněte se navštěvování pirátsky orientovaných stránek
·         Naučte se rozlišovat stránky – čím více bude stránka  zaměřená jen na stáhnutí souboru a bude Vás přesvědčovat o jeho bezpečnosti, tím větší pozor si dejte na možný vir.
·         Neukládejte si hesla k citlivým údajům na internetu
kybernetická bezpečnost

Volte správný antivir, nebojte se připlatit

Mnoho lidí podceňuje podstatu antiviru, myslí si, že se bez něj obejdou, avšak opak je pravdou.
Pro bezpečný pohyb na internetu je potřeba si stáhnout alespoň základní antivirus, jelikož i ty nejnevinněji se tvářící stránky mohou skrývat něco, co Vám může totálně zbourat Váš pc.
Avšak nemusíte se bát si připlatit, mnoho lidí si myslí, že se se základní verzí obejde, avšak větší bezpečnost tkví v pokročilejších funkcích, jako je např. kontrola hesel, zabezpečení mailu nebo dodatečná firewall ochrana.
Ovšem jsou tací, co si raději stáhnou plnou verzi antiviru přes pirátské stránky ale nebezpečí je zde veliké.
Avšak to není moc chytrý krok, pokud si uvědomíte, kde se snažíte získat ochranu pro Váš PC.
 

Buďte skeptičtí

Nezapomínejte si vždy před návštěvou jakékoliv stránky za jakýmkoliv účelem ověřit její pravost, ať už jejím otevřením v anonymním módu (shift + n), nebo zkontrolováním relevantnosti on-line antiviry.
Nesnažte se zbrkle klikat na všechny odkazy, které Vám ostatní dodají, pokud se Vám bude zdát adresa nějak podezřelá (ať už náhodná směsice znaků nebo alternativní jméno nějaké jiné stránky), neotevírejte tyto odkazy.
Tohle by měly být krátké základy pro Vás, o pravidlech pohybu na internetu tak, abyste se vyhnuli případným problémům nebo ztrátě citlivých informací.
Nezapomínejte, že na internetu je skeptičnost a myšlení dopředu klíč k ochraně dat a informací.

Mnoho lidí má za to, že na internetu je všude bezpečno a jediným klikem se dostanou pryč z nebezpečí, které poté by mohlo ohrozit jejich počítače. Odpověď je však jiná. Už samotným základem orientace na internetu a stránkách je pár pravidel, která by se daly sesumírovat do těchto bodů – ·         Nevyužívejte servery bez zabezpečené adresy…